Vďaka firme BASF a zamestnancom laboratória anorganickej chémie Ústavu metalurgie TUKE absolvovali naši študenti laboratórne cvičenie. Bolo zamerané na vodík. Po úvodnej prednáške si študenti pripravili aparatúru, vyrobili daný plyn, odmerali jeho objem. Experimentálnu hodnotu porovnali s teoretickým výpočtom. Väčšinou dosiahli povolenú 5 %-nú odchýlku. Po „veľkej prestávke“ sme pokračovali interaktívnym cvičením na Fakulte baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií. Po prehliadke zbierky minerálov prebehla vedomostná súťaž. Úspech nebol hodnotený známkou, ale v naturáliách – „kamienkami“.
Author Archives: Martin Slivinský
21. október – Medzinárodný deň jabĺk a deň pôvodných odrôd jabĺk.
Výstava pozostávala zo zaujímavých jabĺk, ktoré priniesli žiaci zo svojich sadov a z jabĺk, pri ktorých bola doplnená odroda.
Výstava trvala celý týždeň. Pri výstave bola doska, na ktorej sa dalo pozrieť až 40 odrôd pôvodných odrôd jabĺk. Žiaci si okrem vyhľadania tej svojej domácej odrody mohli pochutnať na jabĺčkach, ktoré na nich čakali v košíku.
Svetový deň zdravej výživy
AMAVET – festival vedy a techniky, krajské kolo 2024.
LETNÁ ŠKOLA
V dňoch 9. až 13. 9. 2024 absolvoval Alexander Poništ zo 4.NB týždeň bohatý na praktické cvičenia z analytickej, organickej, forenznej chémie, prednášky a exkurzie pod záštitou PF UPJŠ v Košiciach.
Nezabudnite aj v tomto školskom riešiť korešpondenčný seminár. Ak budete medzi najlepšími, tak o rok zažijete podobné adrenalínové dobrodružstvo.
Košický chemický seminár 2024
V minulom školskom roku prebehli dve kolá 1. ročníka CHEMICKEJ ŠKOLY v Košiciach pod vedením PF UPJŠ. Zaujímavé úlohy riešilo 56 študentov, z toho 7 študentov nášho gymnázia. Najlepšie sa umiestnili:
Alexander Poništ 4. NB – 2. miesto
Simona Bodnárová 3.AB – 7. miesto
Každý riešiteľ má po predložení certifikátu vyučujúcemu chémie nárok na zapísanie jednotky za aktivitu s váhou jedna v tomto školskom roku.
Zapojeným študentom blahoželáme a veríme, že úlohy druhého ročníka budete riešiť viacerí.
PK ČaP
Exkurzia na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach.
Dňa 9.5.2024 sa žiaci 2.AB zúčastnili exkurzie na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach.
Na katedre mikrobiológie mali v úvode krátku prednášku o význame a využití baktérií. Prečo sa niektoré choroby znovu vracajú, aký je význam očkovania.
Pre žiakov bol pripravený materiál s ktorým mohli pracovať. Mali možnosť pozorovať a určovať rôzne druhy baktérií.
Oboznámili sa tiež s používaním fluorescenčného a elektrónového mikroskopu.
Na katedre zoológie boli oboznámení s aktuálnym vedeckým výskumom , s laboratórnymi zvieratami a prácou s nimi.
Bolo to pre nás zaujímavé pracovné dopoludnie, plné nových poznatkov, informácií a zážitkov.
CHEMGENERATION – VIEME ČO PIJEME?
Vďaka firme BASF a zamestnancom laboratória anorganickej chémie Ústavu metalurgie TUKE pod vedením pani doc. Aleny Fedoročkovej, PhD absolvovali naši študenti ďalšie vydarené laboratórne cvičenie. Bolo zamerané na obsah látok v nápojoch. Študenti merali pH, neutralizačnou titráciou stanovili obsah kyseliny citrónovej, meraním hustoty vypočítali koľko cukru sa nachádza v jednom litri nápoja a chromatografiou zistili, ktoré farbivo obsahuje skúmaný nápoj. Nie všetko čo nám chutí je aj zdraviu prospešné!
Deň narcisov 2024
Deň narcisov dosiahol v Košiciach a okolí krásny výsledok – 67.213,10 eur.
V tejto sume sa ukrýva aj suma 1137,62 eur, ktorú za našu školu pomohli vyzbierať dobrovoľníčky A.Fogarašová, V.Mikulová zo 4.AB a D. Bognárová, V. Malecová, V. Kolesárová a T. Bednáriková zo 7.OA.
ĎAKUJEME, že ste nám pomohli, aby sme my mohli pomáhať ďalej – onkologickým pacientom a ich blízkym.
So želaním pevného zdravia, spokojnosti a dobrého pocitu, že ste boli nápomocní pri zmysluplnej aktivite,
s úprimnou vďakou a pozdravom
za tím LPR
Ľubica Slatina
Prírodovedné dni
„Učenec v laboratóriu nie je len odborník, je to dieťa, ktoré pozerá na vedu ako na rozprávku. Vidí vo vede krásu.“ — Marie Curie-Skłodowská
francúzsko-poľská fyzička a chemička 1867–1934
A takto ,,rozprávkovo” vďaka vede sme sa mali v uplynulých dňoch, keď na našej škole od 15. – 24.4 prebiehali prírodovedné dni. Vďaka nim sme našim študentom chceli priblížiť krásu prírodných vied, vzbudiť záujem o prírodu a jej ochranu. Začalo sa to prácou na vyvýšených záhonoch v školskej záhrade. O svoje skúsenosti s vedou sa prišli podeliť hostia z UPJŠ a Prešovskej univerzity: doc. Marek Bombara, Mgr. Nikolas Király, PhD., doc. RNDr. Eva Petrejčíková, PhD. a RNDr. Jana Gaľová, PhD. Priblížili študentom tajomstvá z oblasti chémie, fyziky, či prácu antropológov.
A nezostalo to len pri počúvaní. Naše žiačky sa v Deň narcisov (18.4.) vybrali do ulíc pomáhať v zbierke na pomoc ľuďom, ktorí bojujú proti rakovine. Dobrovoľníčky: A. Fogarašová (4.AB), V. Mikulová (4.AB), D. Bognárová (7.OA), T. Bednáriková (7.OA), V. Kolesárová (7.OA) a L. Matisová (7.OA).
Na škole máme šikovných študentov a svojou vedeckou činnosťou sa podelili aj žiačky, sestry Kožlejové. Tie sa už 2. rok aktívne venujú vedeckému výskumu v rámci biológie na UPJŠ. Za svoj výskum získali 1. miesto v krajskom kole SOČ. Práve tento týždeň (25.4.) reprezentujú našu školu na celoslovenskom kole SOČ v Nitre.
Následne Svetový deň Zeme priniesol výhercov fotosúťaže, ktorím srdečne gratulujeme.
A chladivú bodku za prírodovednými dňami dodali pokusy so ,,suchým ľadom” na hodinách fyziky a chémie.